Інтерв’ю з Тетяною Сердюк до Міжнародного дня жінок та дівчат у науці
11 лютого у всьому світі відзначається Міжнародний день жінок та дівчат у науці. Це свято, засноване 22 грудня 2015 року згідно з резолюцією 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, призначене для досягнення повного й рівного доступу жінок і дівчат до науки, а також забезпечення гендерної рівності.
У місті Дніпро проживає та працює чимало цікавих, талановитих та успішних жінок-науковців. Деякі з них поділилися своїми досягненнями з “Наше місто” і розповіли про те, як вдається їм поєднувати кар’єру з особистим життям.
Доцент кафедри «Автоматика, телемеханіка та зв’язок» УДУНТ Тетяна Сердюк теж дала інтерв’ю цьому виданню.
У 1997 році Тетяна Сердюк завершила навчання в Дніпропетровському національному університеті залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, що зараз входить до складу Українського державного університету науки і технологій.
“Обравши університет за принципом «найближчий до мого дому», – жартує Тетяна Миколаївна. З юності їй легко давалися математика, фізика, хімія та мови. Проте, точні науки відчарували її сильніше за все. Так вона обрала спеціальність інженера з електро- та енергопостачання, переконавшись у її перспективності в Україні та за її межами.
По завершенні навчання у Дніпропетровському інституті залізничного транспорту Тетяна вирішила продовжити свою освіту. Значний вплив на її вибір мав її матері, кандидата технічних наук Алли Іванівни Сердюк, яка завжди наголошувала на важливості займатися наукою та викладанням.
“Отримавши наукову ступінь кандидата технічних наук і наукове звання доцента кафедри «Автоматика, телемеханіка та зв’язок», – розповідає Тетяна Миколаївна, – мої інтереси розгорталися у сферах електрики, енергетики, а також електромагнітної сумісності, автоматики та телекомунікацій. Я вдячна мамі за правильне спрямування в моєму житті.”
На сьогодні Тетяна Сердюк має понад 20 років науково-педагогічного стажу. Вона опублікувала понад 180 наукових статей та монографію з “Електроживлення систем автоматики”. Також Тетяна Миколаївна є номінантом на участь у програмі з академічної мобільності “Еразмус +” студентів і викладачів за напрямом «силова електроніка і електромагнітна сумісність» з Університетом Твенте у Нідерландах. У минулому навчальному році УДУНТ відправив у цей університет трьох студентів для обміну досвідом та збору матеріалів для їхніх дипломних робіт. Ці студентки успішно захистилися і отримали дипломи з відзнакою. Зараз вони живуть та працюють в Україні.
“Під час відвідування Університету Твенте ми з колегами завітали до кафедр робототехніки, – ділиться враженнями Тетяна Сердюк. – Під час дипломування студенти Університету Твенте тренують свої дрони, роботи та інші пристрої з роботизації прямо в коридорах університету, підготовляючись до захисту своїх робіт. Ми дуже сподіваємося піднятися на такий рівень в нашому університеті. Мирне спокійне життя, зацікавлені студенти, роботи, хороші величезні лабораторії з сучасним обладнанням та приладами для вимірювань. Я вірю, що колись це стане реальністю.”
Один з результатів співпраці з нідерландським університетом – організація проекту «Марія Кюрі Горизонт-2020», що охопив три університети: нідерландський Університет Твенте, британський Університет Ноттінгема та Український державний університет науки і технологій. Зараз цей проєкт є єдиним в Дніпровському регіоні та найкрутішим в Україні. Тетяна Сердюк є його керівником від нашої країни.
“Тематика проєкту ETUT – Європейська навчальна мережа для України і транспорту – пов’язана із питаннями електромагнітної сумісності та силової електроніки, – пояснює Тетяна Миколаївна. – Було дуже складно зберегти фінансування цього проєкту, студентів, які беруть у ньому участь, після початку вторгнення Росії в Україну. Але ми все витримали! Аспірантів було переведено до країн-партнерів. Зустріч з ними відбувається в Університеті Твенте. Мені відомо про те, що в Європі є спеціальні квоти на «Жінок в науці» для забезпечення гендерної рівності. І це дуже правильно. Отже, милі жінки-науковці, зі святом нас! Так тримати!”
Повний текст статті можна переглянути за посиланням