Програми академічної мобільності у Німеччині
НАВЧАННЯ У НІМЕЧЧИНІ
Завдяки широкому вибору предметів в межах кожного факультету в німецьких університетах можливе міждисциплінарне навчання. Багато вишів мають великі бібліотеки та архіви, що допомагають при навчанні та здійсненні досліджень. Навчання в університеті відбувається за чітко встановленими правилами, але також найчастіше є можливість проводити і власні дослідження у напрямках, що цікавлять студента.
Після завершення навчання в Німеччині ви можете отримати диплом (diplom) чи ступінь магістра (magister artium). Або скласти наприкінці навчання державний іспит (staatsexamen), а після цього написати й захистити кандидатську дисертацію (promotion) й отримати ступінь кандидата наук (doktorgrad). Університети також мають право надавати ступінь доктора наук та кваліфікацію викладача вищого навчального закладу. Новий рамковий закон про вищі навчальні заклади запровадив ступені «bachelor» та «master», що визнаються в усьому світі. Нині дедалі більше університетів користуються цією можливістю.
ДИПЛОМ (diplom). Отриманням диплому завершується навчання на програмах з природничих, інженерних, більшості соціальних та економічних наук. Останньою стадією навчання є написання дипломної роботи й складання певних усних та письмових іспитів. Отримання диплому є свідченням кваліфікації та надає гарні можливості для здобуття роботи в галузях економіки або промисловості.
МАГІСТР (magister artium). Після проходження курсу гуманітарних або деяких соціальних наук студенти отримують ступінь магістра (magister artium). На відміну від дипломного, магістерський іспит складається з двох профільних предметів або з одного профільного та двох непрофільних. Порядок складання є різним залежно від спеціальності та університету. Однак до складу магістерського іспиту обов’язково входить письмова наукова робота та усні іспити.
ДЕРЖАВНИЙ ІСПИТ. Державний іспит складають з тих предметів, вивчення яких дає можливість німецьким випускникам працювати в державних установах ФРН (вчителем, суддею тощо) або в установах, що контролюються державою (лікарі, юристи, аптекарі). Держава або окремі федеральні землі визначають порядок складання іспиту. Його можуть складати й іноземці. Але слід переконатися, що потім ви зможете працювати за фахом у себе на Батьківщині. Якщо ви не є громадянином держави-члена ЄС, то працювати у німецьких державних установах зможете лише в окремих випадках та з особливого дозволу компетентних земельних служб.
Захист кандидатської дисертації (рromotion). Можна захистити кандидатську дисертацію з усіх предметів, що пропонуються німецькими університетами. Передумовою для цього є гарні оцінки у вашому дипломі. Для захисту кандидатської дисертації можуть бути визнані й іноземні дипломи. Але, найшвидше, вам слід буде виконати деякі умови та скласти іспит на перевірку знань, або успішно працювати на додаткових заняттях. Остаточне рішення ухвалюють на рівні факультету. Ви також маєте знайти наукового керівника, який або запропонує свою тему, або прийме вашу. Водночас жоден професор не зобов’язаний цього робити, навіть якщо ви виконали всі інші умови. Цінною можливістю для обміну знаннями та досвідом є колоквіуми для аспірантів, що їх часто пропонують виші. Для отримання ступеню кандидата наук, окрім захисту письмової дисертації складають усний іспит з профільного предмету, а також з непрофільних.
Наукові групи аспірантів «Graduiertenkollegs». Що робити, якщо ви хочете захистити кандидатську дисертацію у Німеччині, але не зуміли встановити контакти з німецьким професором з вашої спеціальності, який би керував кандидатською роботою? Альтернативою є наукові групи аспірантів «Graduiertenkollegs». Це структури в університетах, що підтримують пошукачів ступеню кандидата наук. Аспіранти готують свою кандидатську дисертацію в рамках системно спланованої навчальної програми. Вони подають заявку на індивідуальну тему дисертації, що вписується в загальну тематику дослідницької діяльності вишу. Особливу цінність має міждисциплінарна спрямованість загальної дослідницької та навчальної програми. Діяльність учасників «Graduiertenkollegs» курується одним або кількома викладачами ЗВО, що працюють у цій структурі. Довідайтеся в обраному університеті або інституті, чи є в ньому «Graduiertenkolleg», та про можливості отримання стипендії. Також щорічно виходить публікація з конференції ректорів вишів, в якій перераховано «Graduiertenkollegs»: «Weiterführende Studienangebote an den Hochschulen in der Bundesrepublik Deutschland».
СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ
У рамках Програми співробітництва в галузі науки, освіти, культури і спорту іноземним студентам надають незначну кількість стипендій для навчання в університеті Люксембургу.
НАУКОВІ СТАЖУВАННЯ ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ ЗВО ТА НАУКОВЦІВ
Іноземні науковці, які працюють у вищих навчальних закладах та науково-дослідницьких інститутах, мають можливість провести дослідження в одному з державних або визнаних державою німецьких вишів або в одній з позауніверситетських науково-дослідницьких установ.
НАУКОВІ СТИПЕНДІЇ ДЛЯ АСПІРАНТІВ ТА МОЛОДИХ НАУКОВЦІВ
Стипендії пропонують можливість іноземним молодим науковцям провести дослідження або підвищити кваліфікацію в одному з німецьких державних або визнаних державою ЗВО або науково-дослідницьких інститутів. Головною метою фінансування є підтримка дисертаційних проєктів.
Ця стипендіальна програма може мати такі цілі:
- проведення досліджень в одному з німецьких вишів із подальшим захистом кандидатської дисертації у своїй країні (це стосується також аспірантських програм для країн, що розвиваються, та країн із перехідною економікою за моделлю «DAAD-Sandwich»);
- проведення досліджень в одному з німецьких вишів із подальшим захистом кандидатської дисертації у Німеччині. В цьому випадку слід звернути увагу на структуровані аспірантські програми у т.зв. «Graduiertenund Promotionskollegs» (навчальні установи для тих, хто готує кандидатські дисертації), міжнародні аспірантські програми, т.зв. “Graduate Schools“, та дослідні інститути ім. Макса Планка.
СТИПЕНДІЇ НА НАВЧАННЯ ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ ЗВО
(для пошукачів у галузі економіки, архітектури, політології, соціології, міжнародних відносин, права, економіки, державного управління, управління освітою, охорони здоров´я та філософії пропонуються стипендії ERP або DAAD/OSI)
Стипендії надають можливість іноземним випускникам вишів навчатися у німецькому державному або визнаному державою ЗВО на післядипломному курсі або у магістратурі (Aufbaustudium чи Masterprogramm) та отримати ступінь «Diplom» або «Master». Стипендію може бути надано і у випадку, якщо в Німеччині пройдено лише перший або другий рік навчання у магістратурі, а диплом буде здобуто в університеті своєї країни. Слід мати на увазі, що паралельно з поданням заявки на стипендію треба самостійно подати заяву до обраного університету для отримання допуску до навчання. Зважайте на терміни подання заяв на обрані вами навчальні програми.
ПРОГРАМА DAAD/OSI (OPEN SOCIETY INSTITUTE)
Німецька служба академічних обмінів (DAAD) та Фонд відкритого суспільства (OSF) проводять спільну стипендіальну програму для випускників та молодих викладачів вищих навчальних закладів у галузі гуманітарних, соціальних та суспільних наук з країн Південного Кавказу, Центральної Азії, Молдови та України. Стипендії надаються спільно DAAD та OSF для забезпечення навчання у магістратурі, аспірантурі або проведення досліджень у німецьких ЗВО.
Метою програми DAAD/OSI є покращення ситуації в сфері викладання та досліджень в рамках гуманітарних та суспільних наук, а також налагодження контактів між науковцями цього регіону, на основі яких можуть самостійно розвиватися подальші міжнародні контакти.
СТИПЕНДІЇ ДЛЯ МИТЦІВ ТА АРХІТЕКТОРІВ
Стипендії пропонують іноземним кандидатам зі спеціальностями образотворче мистецтво, дизайн, кіно, музика, архітектура, а також театральне мистецтво, режисура, танець та хореографія. Отримання стипендії надає можливість навчатися у німецьких державних або визнаних державою ЗВО з метою підвищення кваліфікації без отримання диплому наприкінці навчання або за післядипломною програмою зі здобуттям диплому.
ERP-СТИПЕНДІЇ НА НАВЧАННЯ ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ В ГАЛУЗІ ЕКОНОМІКИ
Стипендії фінансуються Федеральним міністерством економіки та технології (BMWi). Стипендіати – іноземні випускники в галузі економіки – отримують можливість навчатися на післядипломній магістерській програмі у обраних німецьких університетах та отримати в Німеччині диплом (магістра). Зверніть увагу на те, що ви маєте самостійно подавати заяви на вступ до університетів. Тому слід зважати на терміни їх подання.
ПРОГРАМА ЄВРОПЕЙСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ВІАДРІНА
Європейський університет Віадріна (м. Франкфурт-на-Одері) пропонує стипендії для українських випускників для участі у наступних магістерських програмах:
- Європейські студії зі спеціальностями право, культурологія, економіка та політологія
- Міжнародне бізнес-адміністрування за напрямами фінанси, бухгалтерська справа, систематичний контроль та оподаткування; фінанси та міжнародна економіка; інформаційний і операційний менеджмент; менеджмент та маркетинг
- Історія культури Європи
- Культура та історія Центральної та Східної Європи
- Соціокультурні студії
- Міжнародні комунікації
- Магістр права LLM, додаткове післядипломне навчання з німецького права для іноземних юристів.
Мета: дворічна освіта (для LLM – однорічна) за обраною магістерською програмою з отриманням диплому master або magister.
Детальнішу інформацію можна отримати на сайті. Інформація про програму присутня також на сторінці університету Віадріна.
ЛІТНІ КУРСИ У НІМЕЦЬКИХ ЗВО ДЛЯ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ (після першого курсу)
Ці стипендії призначено для відвідання мовних, країнознавчих курсів, а також фахових курсів німецької мови, які пропонують державні або визнаними державою німецькі ЗВО чи мовні інститути при них.
ГРУПОВІ ПОЇЗДКИ СТУДЕНТІВ ДО НІМЕЧЧИНИ STUDIENPRAKTIKA
Німецька служба академічних обмінів підтримує групові поїздки по ФРН іноземних студентів під керівництвом викладачів вишів.
Цілі підтримки:
- Проведення практики за фахом у ЗВО (наприклад, спеціальні курси, блокові семінари, інші семінари) на запрошення німецького вишу, який також несе відповідальність за організацію практики у ЗВО, на підприємстві або, можливо, у громадській організації;
- Зустрічі з німецькими студентами та науковцями для встановлення та підтримки контактів між німецьким та іноземним ЗВО;
- Ознайомлення з економічним, політичним та культурним життям Німеччини. Ця частина програми не має перевищувати третину всього періоду фінансування.
Для програми Studienpraktika бажані двосторонні візити, але це не є обов`язковою умовою. Тобто спочатку може бути підтримана подорож лише однієї сторони.
Культурні заходи (наприклад, концерти) можуть підтримуватися у тому разі, якщо їхній характер тісно пов`язаний з фахом або має стосунок до ЗВО.
Щорічна підтримка для одного пошукача, факультету або інституту за цією програмою не можлива. Також від них розглядається лише одна заявка на рік.
Терміни та можливості отримання: Подавати заявку можуть викладачі німецьких ЗВО.
ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
-
HRK Hochschulrektorenkonferenz www.hrk.de та www.hochschulkompass.de
-
Веб-сайт німецького “Союзу фундацій” (Stifterverband), на якому можна здійснювати пошук за фахом та типом стипендій на навчання
Сайти провідних німецьких фундацій, які надають стипендії на навчання:
- Фонд Конрада Аденауера (Konrad Adenauer Stiftung)
- Фонд Альфреда Тепфера (Alfred Toepfer Stiftung)
- Фонд Гайнриха Бьоля (Heinrich Böll Stiftung)
- Фонд Фридриха Еберта (Friedrich Ebert Stiftung)
- Фонд Фридриха Науманна (Friedrich Naumann Stiftung)
- Фонд Рози Люксембург (Rosa Luxemburg Stiftung)
- Фонд Ганса Бьоклера (Hans Böckler Stiftung)
- Фонд Герди Генкель (Gerda Henkel Stiftung)